Celem tego artykułu jest przedstawienie informacji literaturowych na temat mikroorganizmów kolonizujących powierzchnię płyt protez osiadających.
Liczba użytkowników protez na całym świecie jest bardzo wysoka, w samych Stanach Zjednoczonych w 2020 r. wyniosła prawie 41 milionów. W skali Polski wynosi to ponad 9 milionów osób, dlatego też zagadnienie, jak funkcjonują protezy w jamie ustnej, jest jak najbardziej właściwym pytaniem. Właściwości mechaniczne, takie jak odporność na złamanie, przebarwienia oraz połączenia z zębami, to jedna część odpowiedzi na to pytanie. Druga, to jak wiadomo, kolonizacja powierzchni protez przez różnego typu drobnoustroje.
Środowisko jamy ustnej osób posiadających naturalne uzębienie oraz użytkujących protezy ruchome w zasadniczy sposób się różni: ząb jest zastąpiony obojętną wyjmowaną protezą. Dopasowana powierzchnia protezy od strony dośluzówkowej zapewnia środowisko beztlenowe, linia dziąseł jest nieobecna u osób noszących protezy całkowite, a naturalne uzębienie przylegające do protezy częściowej jest szczególnie podatne na próchnicę i choroby dziąseł. Mikrobiologia w tych różnych przypadkach jest zróżnicowana i należy ją rozpatrywać osobno, szczególnie w przypadku protez częściowych i implantów, gdyż istnieje wiele różnych powierzchni i połączeń między nimi (...).
Całość artykułu przeczytaj tutaj.
Autor: dr Zbigniew Raszewski
Czasopismo zamówisz na www.dlaspecjalistow.pl.
fot. archiwum autorów